Paznokcie wrastające

Częsta przypadłość polegająca na dysfunkcyjnym wzroście paznokcia, którego krawędź boczna wbija się w wał okołopaznokciowy. Najczęściej pacjenci trafiają do podologa, gdy występuje już duża bolesność i stan zapalny czy nawet rany z sączącą ropą, a nawet ziarniną. Zignorowanie takiego stanu może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.

Tamponada

Stosowana przy delikatnym wrastaniu. Jest również wsparciem innych metod korekcji. Polega na umieszczeniu jałowej tamponady w wale okołopaznokciowym. Tam ma 3 funkcje: otula paznokieć zabezpieczając wał przed wbijaniem się w niego. Odpycha wał okołopaznokciowy od paznokcia. Unosi delikatnie krawędź boczą paznokcia.

Opracowanie paznokcia wrastającego

Niekiedy stan zapalny i hipergranulacja są w tak zaostrzonym stanie, że konieczne jest usunięcie wrzynającej się części paznokcia. Zabieg ten pozwala na ustąpienie dolegliwości bólowych oraz przyspieszenie leczenia.

Klamra

Metodę leczenia wrastających paznokci podolog dobiera indywidualnie. W delikatnych stanach mogą pomóc tamponady z odpowiednim preparatem leczniczym. W bardziej złożonych przypadkach stosowane są klamry, które mają za zadanie wyprowadzić płytkę paznokciową do prawidłowego anatomicznie wzrostu paznokcia. Oba zabiegi przynoszą natychmiastową ulgę.