Wrastający paznokieć

Częsta przypadłość polegająca na dysfunkcyjnym wzroście paznokcia, którego krawędź boczna wbija się w wał okołopaznokciowy. Najczęściej pacjenci trafiają do podologa, gdy występuje już duża bolesność i stan zapalny czy nawet rany z sączącą ropą, a nawet ziarniną. Zignorowanie takiego stanu może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.

Tamponada na wrastające paznokcie

Stosowana przy delikatnym wrastaniu. Jest również wsparciem innych metod korekcji. Polega na umieszczeniu jałowej tamponady w wale okołopaznokciowym. Tam ma 3 funkcje: otula paznokieć zabezpieczając wał przed wbijaniem się w niego. Odpycha wał okołopaznokciowy od paznokcia. Unosi delikatnie krawędź boczą paznokcia.

Usunięcie wrastającego paznokcia

Niekiedy stan zapalny i hipergranulacja są w tak zaostrzonym stanie, że konieczne jest usunięcie wrzynającej się części paznokcia. Zabieg opracowania paznokcia wrastającego pozwala na ustąpienie dolegliwości bólowych oraz przyspieszenie leczenia.

Klamry na wrastające paznokcie

Metodę leczenia wrastających paznokci podolog dobiera indywidualnie. W delikatnych stanach mogą pomóc tamponady z odpowiednim preparatem leczniczym. W bardziej złożonych przypadkach stosowane są klamry, które mają za zadanie wyprowadzić płytkę paznokciową do prawidłowego anatomicznie wzrostu paznokcia. Oba zabiegi przynoszą natychmiastową ulgę.