Zabiegi podologiczne

Pedicure pielęgnacyjny

Zabieg pielęgnacyjny stóp zdrowych. Polega na skróceniu paznokci, usunięciu skórek wału okołopaznokciowego oraz zrogowaciałego naskórka stóp. Zakończony jest odpowiednio dobranym peelingiem i preparatem pielęgnacyjnym.


Pedicure podologiczny

Jest rozwinięciem pedicure pielęgnacyjnego. Ma za zadanie wyeliminowanie wszelkich zmian patologicznych w obrębie stóp. Obejmuje opracowanie i skrócenie płytki paznokciowej, usunięcie zrogowaciałego naskórka oraz hiperkeratoz takich jak odciski, nagniotki, modzele, pękające pięty. Zakończony jest odpowiednio dobranymi peelingiem oraz preparatem pielęgnacyjnym lub leczniczym. Udzielane są także porady z zakresu pielęgnacji domowej, która wydłuża efekt zabiegu.

Zalecenia przed zabiegowe

Wizyta u podologa ma na celu zdiagnozowanie i omówienie kondycji stóp. Dobrze, by zaistniała możliwość obejrzenia faktycznego stanu skóry i paznokci-bez poprawiania ich wizualnej strony przez pacjenta w domu. Dzięki pominięciu aplikacji preparatów pielęgnacyjnych czy leczniczych przed wizytą łatwiejsza będzie dokładna ocena wyglądu stóp.

 


Paznokcie wrastające/wkręcające

Częsta przypadłość polegająca na dysfunkcyjnym wzroście paznokcia, którego krawędź boczna wbija się w wał okołopaznokciowy. Najczęściej pacjenci trafiają do podologa, gdy występuje już duża bolesność i stan zapalny czy nawet rany z sączącą ropą, a nawet ziarniną. Zignorowanie takiego stanu może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.


Leczenie wrastających paznokci

Metodę leczenia wrastających paznokci podolog dobiera indywidualnie. W delikatnych stanach mogą pomóc tamponady z odpowiednim preparatem leczniczym. W bardziej złożonych przypadkach stosowane są klamry, które mają za zadanie wyprowadzić płytkę paznokciową do prawidłowego anatomicznie wzrostu paznokcia. Oba zabiegi przynoszą natychmiastową ulgę.


Rekonstrukcja paznokcia

Wykonywana jest w przypadku ubytku fragmentu lub całej płytki paznokci. Poprawia wygląd estetyczny, ale także nadaje tor wzrostu dla nowego paznokcia, pełni funkcję ochronną dla kości paliczka dalszego.

Preparaty stosowane do tego zabiegu są produktami atestowanymi, są elastyczne i pracują na łożu. Nie wywołują uczucia dyskomfortu. Mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.


Pękające pięty

Przyczyn nadmiernego rogowacenia skóry pięt i ich pękania jest wiele: problemy hormonalne u kobiet, noszenie nieprawidłowego obuwia, użytkowanie syntetycznych skarpet, nadwaga, dieta uboga w witaminę A, przyjmowanie niektórych lekarstw, nieprawidłowa higiena osobista. Zadaniem podologa jest zdiagnozowanie przyczyny, usunięcie zrogowaciałej skóry oraz opracowanie terapii pielęgnacji domowej.


Modzele

Modzele to hiperkeratozy (nadmiar zrogowaciałego zaskórka) o żółtym zabarwieniu. Są płaskie, okrągłe lub owalne, zajmują najczęściej podeszwę śródstopia i paliczków. Spowodowane niefizjologicznym obciążeniem stopy podczas chodzenia (płaskostopie poprzeczne, hallux valgus, stopa mortona itd.). Podolog usuwa je, ale również dobiera kurację pozwalającą przeciwdziałać ich dalszemu powstawaniu.


Odciski

Powstają na skutek tarcia lub trwałego ucisku. Tworzą twarde miejsca martwych komórek rogowych naskórka, znajdujące się w głębszych warstwach skóry. Posiadają rdzeń (korzeń) wrastający z biegiem czasu głębiej w stopę. Docierając do nerwów powoduje silny ból podczas ucisku. Podolog usuwa zmianę bezboleśnie, następnie odciąża dane miejsce i zaleca pielęgnację minimalizującą nawroty.


Ortezy indywidualne i gotowe

Gotowe ortezy wykonane z żelu polimerowego, mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowej w obrębie palców stóp. W szczególnych przypadkach podolog przygotowuje ortezy indywidualne, sylikonowe. W zależności od danego problemu, podolog dobiera ortezy indywidualnie, by przynieść odciążenie i ulgę stopom.


Badanie mykologiczne

Badanie przeprowadzone w celu potwierdzenia/wykluczenia chorób bakteryjnych lub grzybiczych. Jego przebieg jest bezbolesny. Polega na pobraniu materiału lub wyskrobiny z paznokcia. Następnie wysyłane do laboratorium VITALABO, skąd wynik przychodzi do gabinetu po około 3 tygodniach. Jego przeprowadzenie jest niezbędne w celu prowadzenia skutecznej i bezpiecznej kuracji.


Refleksologia stóp

Element terapii holistycznej. Polega na uciskaniu tzw. punktów spustowych na stopach. Ta akupresura jest niezwykle odprężająca zarówno dla całego ciała jaki i stóp. Pobudzane są receptory, rozluźniana tkanka mięśniowa i powięziowa stóp. Stymuluje procesy regulacji i regeneracji organizmu. Koi zarówno ciało, jak i emocje.

Przeciwwskazania

 • ostre stany zapalne układu żylnego i limfatycznego
 • ciąża zagrożona
 • choroby nowotworowe
 • transplantacje
 • świeże rany

Elektrokoagulacja brodawek wirusowych (kurzajek)

Zabieg z użyciem prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Użycie w terapii brodawek wirusowych polega na ścięciu białka wirusa poprzez przyłożenie igły przez którą przepływa prąd. Skuteczna i szybsza alternatywa walki z brodawkami dla leczenia farmakologicznego, mniej bolesna w porównaniu zwymrażaniem ciekłym azotem.

Przeciwwskazania

 • ciąża i karmienie piersią
 • niewydolność krążeniowa
 • uszkodzenia naskórka w miejscu depilacji-rany, poparzenie skóry
 • cukrzyca
 • pompa insulinowa
 • osłabienie organizmu
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew
 • świeża opalenizna